Styl dowolny, również nazywany kraulem, to najszybszy i najbardziej efektywny z podstawowych stylów pływackich. Charakteryzuje się płynnością i kontynuacją ruchów, które umożliwiają osiągnięcie dużej prędkości oraz wydajności podczas pływania. Oto fachowy opis tego stylu:

  1. Praca nóg: W kraulu, nogi wykonują ruchy zginająco-prostujące w stawach biodrowych i kolanowych. Ruch ten, nazywany kopaniem kraulowym, ma za zadanie utrzymanie równowagi ciała i wspomaganie napędu. Kopanie powinno być szybkie, mało amplitudowe, a stopy powinny być zrelaksowane.
  2. Praca rąk w kraulu: Ręce pracują na przemian, a ruch dzieli się na kilka faz: a) Wyciągnięcie: Ręka wyciągana jest przed siebie, z dłonią skierowaną w dół. b) Zagłębienie: Ręka wnika do wody na przedłużeniu linii ramienia, kciukiem w dół. c) Przyciągnięcie: Ręka porusza się w dół i do tyłu, zgięta w łokciu, generując siłę napędu. d) Odepchnięcie: Ręka prostuje się, odbijając się od wody ku tyłowi. e) Odzysk: Ręka wychodzi z wody z palcami skierowanymi ku tyłowi, a łokieć pozostaje wysoko, aby przygotować się do kolejnego wyciągnięcia.
  3. Rotacja tułowia: W pływaniu stylem dowolnym istotna jest rotacja tułowia, która pozwala na uzyskanie większego zasięgu ręki podczas fazy wyciągnięcia i przyciągnięcia. Rotacja sprzyja również poprawnej technice oddychania.
  4. Oddychanie: W kraulu, oddychanie odbywa się poprzez obrót głowy wraz z rotacją tułowia. Należy unikać nadmiernego unoszenia głowy, by nie zaburzyć równowagi ciała. Pływak może wybrać, po której stronie oddychać (lewej, prawej) i ustalić częstotliwość oddechów (co drugie, trzecie, czwarte podciągnięcie).
  5. Synchronizacja: Istotnym aspektem pływania stylem dowolnym jest synchronizacja ruchów rąk i nóg, która pozwala na płynne i efektywne przemieszczanie się w wodzie.

Praca nad techniką, rotacją tułowia, oddychaniem i synchronizacją ruchów wpływa na poprawę osiągów, komfortu i wydajności pływaka podczas pływania stylem dowolnym.